Sayfalar

28 Aralık 2016 Çarşamba

BEKLENEN URFA

             Yeapp! Böyle başlayan bir yazıyı kim dikkate alır ki 😅 Evet uzun zaman önce demek istemiyorum iki ay oldu sanırım. Aslında benim Urfa ile tanışıklığım ilk değil 4 yıl önce de gitmiştim ve bayılmıştım, galiba Anadoluyu bazen küçümsüyorum gözümde, evet biliyorum türlü güzellikleri barındırdığını ama yine de görmek bambaşka ve inandırıcı.Halfeti (saklı cennet) bu gezimde oraya uğrayamadım fakat içimden bir ses aramda ki bağdan ötürü bunun son gidişim olmadığını söylüyor, o yüzden bu seferlik Urfa merkez gezimi paylaşıyor olacağım.
       Şehirlerimiz küçük ulaşım basit ama az fakat zaman bol 😊Gidilecek yerler arası mesafeler uzun olmadığı için en merkezinde bulunan Balıklı Gölden başlanıldığında  ki bu süper bir başlangıç, harika mimari,tarihi maneviliği,hissiyatı orayı büyülü bir güzelliğe dönüştürüyor, abartmıyorum ki genelde abartırım 😏 muhteşem. Hemen yan tarafında Ayn Zeliha gölü yine öyle içerisinde binlerce balık ve gölü çevreleyen doğa içerisinde ki çay bahçeleri, gölün içinde mini bir kayık turu 👌 Çevresinde yöreye ait hediyelik satan dükkanlar yine aynı meydan da bulunan efsane güzel bir cami (Mevlid-i Halil Cami) . Sonrasın da kapalı bir çarşı ama o kadar büyük o kadar nizami akıl almaz çeşitlilikte kumaşlar, bakır işlemeleri, baharat tezgahları, el işi oymalar ve en can alıcısı da mis gibi et ocakları..Kaleye çıkmalısınız biraz yorucu ama değer bütün Urfa ayaklar altında ve siz bütün güzelliğe hakimsiniz, neyse ki mola yerleri var ve buralar mağara içleri yöreye ait dekorasyon, yöreye ait menengiç kahvesi , yöreye ait garsonlar, güler yüzlü mekan sahipleri sohbetler..
        Ben her metrekaresinde fotoğraf çekilmiş olabilirim 👀 kınamayın çünkü henüz Urfa'yı görmediniz! Beni tanıyanlarda bilir ben öyle arama motoruna Urfa yazıldığında -herhangi başka bir şehir ya da bir ülke- açılan sayfa da önümüze düşecek gibi fotoğraflar çekmiyorum ve sevmiyorum çünkü onlar zaten var, benim bakış açımı, benim zevkimi göstermiyor! Sonuç da bu benim Urfa gezim 👻 Daha fazla detaya gerek yok bence gidince keşfetmesi sizden olsun. Ben yeni yıl girmeden sizinle paylaşmaktan mutluyum 💪hoşçakalın.
Esen kalın..
                     

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme