Sayfalar

3 Mayıs 2016 Salı

SANATÇI VE ZAMANI


        İstanbul Modern “Sanatçı ve Zamanı” adlı koleksiyon sergisi ile sanatçıların zaman fikri etrafında birey olarak kendilerini ve çalışmalarını nasıl konumlandırdıklarına odaklanıyor. Sergi, sanatçının zamanı ile toplumun, kültürün, doğanın ve evrenin zamanı arasında kurulan bağa ve hesaplaşmaya dair bir düşünce alanı öneriyor. Geçmişten geleceğe farklı zamanları, belirli ortak temalar çerçevesinde bir araya getiriyor.

        “Sanatçı ve Zamanı”, Türkiye’nin mihenktaşı düşünür ve edebiyatçılarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın (1901-1962) “ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında” sözlerini de bir çıkış noktası olarak belirliyor.
          Ben de bu düşünceden yola çıkarak bu postu hazırlamaya karar verdim. Çektiğim fotoğraflar serginin sadece benim kamerama yansıyan tarafı, az da olsa ilgileniyorsanız kullanılan yöntemler ve birbirinden farklı yapıtlar görmek için gitmeniz gerekir.
(Not:Perşembe günleri ücretsiz olarak sergi gezilebiliniyor,diğer günler için ücret bilgisin  http://www.istanbulmodern.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.


          En son ocak ayında gittiğimde farklı sergiler vardı artık dış mimariyi de tamamlanma aşamasına getirmiş  İstanbul Modern, biz de bunu fırsat bilip önce dışarıda ki eserleri inceleyip bir kaç fotoğraf çekilip sonra içeriye geçtik..
            Resimle ilgilenen biri olarak gezdiğim serginin doyuruculuğunu anlatamam ve bana kattıklarını. Bir çok sanatçının eserlerini barındırması size de bir çok kişiyi tanıma imkanı sunar,gerçekten bir sürü resim var favorilerimi ekledim ve tabi görsel değeri yüksek olanları :)              Çok fazla sergi detayı verip sizi sıkmak istemediğim bu postum da, İstanbul Modernin eşsiz İstanbul manzaralı kafesinde kahve keyfi yaparak gezimi sonlandırdığı mı, hediye dükkanını, alt katta bulunan 'Yok Olmadan' sergisini ve kitapların tavana asılı olduğu enfes kütüphanenin varlığını da ekleyerek sonlandırmak istiyorum.
              Bir sonraki posta kadar esen kalın..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme